Monastir aneb Co o ní možná nevíte

DOPORUČENÍ: Sháníte kvalitní funkční prádlo? Pořiďte si SKINS!

Monastir je nádherné pobřežní tuniské město, které leží 162 kilometrů jižně od hlavního města Tunisu. V současnosti má toto tuniské město zhruba 71 000 obyvatel.

Stručný přehled: Monastir je historické město, které na vás dýchne atmosférou pravého arabského města. Město je natolik pěkné a autentické, že filmový průmysl zde našel zajímavou lokalitu pro natáčení historických velkofilmů. Vděčnou filmovou kulisou je především zdejší ribát, což je jeden z nejzachovalejších opevněných klášterů na světě.

Památky: Nejzajímavější stavbou v Monastiru je tedy úchvatný ribát. Ribát je mohutný opevněný klášter, který sloužil především jako ochranný hrad proti všem možným vojenským nájezdům z Evropy nebo z pouště Afriky. Ribát v Monastiru je nejcennější památkou na celém území Tuniska. Tunisané si tento ribát nesmírně považují a jsou schopni ho také náležitě zpeněžit. Monastirský ribát je často využíván jako historická kulisa k mnohým historickým filmům. Točil se zde například výpravný film Ježíš Nazaretský či Život Briana od společnosti Monty Python.

Další významné památky v Monastiru jsou spjaty s prvním tuniským prezidentem Habíbem Búrgíbou, který se roku 1903 v Monastiru narodil. Ve svém rodišti byl také roku 2000 pochován. Na jeho počest se pak v Monastiru postavilo mramorové mauzoleum se zlacenou kupolí, kde spočívají ostatky prvního tuniského prezidenta i jeho celé rodiny. Mauzoleum poznáte podle dvou štíhlých minaretů, které stojí vedle mauzolea. U mramorového mauzolea se taktéž nachází místní hřbitov, kde jsou četné hroby marabutů a velkých duchovních mistrů.

Monastir je rovněž městem mešit. Největší mešitou v Monastiru je Velká mešita, která byla postavena už v 9. století a majestátně stojí hned vedle ribátu. Druhou mešitou je Búrgíbova mešita, která byla pro změnu postavena až v roce 1963. Tahle mešita pojme celkem 1000 věřících a stavba nese stopy moderní architektury, která se chytře snoubí s prvky tradiční islámské sakrální budovy.

Zajímavosti: Monastir je hlavně turistické letovisko, neboť nabízí řadu pěkných a širokých pláží. Pláže jsou dobře udržované a kromě koupání si zde můžete půjčit vybavení pro různé druhy vodních sportů. Turistická zóna má dokonce něco přes 9000 hotelových lůžek, takže Monastir žije v horkém létě převážně z turistického ruchu.

DOPORUČENÍ: Máte rádi müsli? Ochutnejte müsli Jordans!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *