Púchov aneb Co o něm možná nevíte

DOPORUČENÍ: Sháníte kvalitní funkční prádlo? Pořiďte si SKINS!

Púchov je malé slovenské město, které leží v malebné kotlině na středním toku řeky Váhu. Púchov je součástí Trenčínského kraje a má v současnosti něco kolem 18 000 obyvatel. K české národnosti se v tomto městě hlásí 1,32 procent obyvatelstva. V městské znaku Púchova vévodí svatá bílá Margita se zlatým mečem na modrém poli.

Stručný přehled: I když jsou první zmínky o Púchově z roku 1243, archeologické nálezy naznačují, že oblast byla osídlena již v době paleolitu. Púchov má především skvělou polohu, takže se postupně stal důležitým obchodním střediskem v regionu.

V dnešní době má Púchov zejména gumárenský a textilní průmysl. Jsou to významné a velké závody Matador a Makyta. Je zde také sídlo Fakulty průmyslových technologií. V neposlední řadě je Púchov důležitou železniční křižovatkou.

Památky: Ze světských památek stojí v Púchově za pozornost hlavně Župní dům, což je barokně klasicistní budova, která byla postavena v 18. století. Dnes je z této historické budovy, která sloužila dlouhé roky jako solný sklad, Muzeum púchovské kultury.

Další významné městské pamětihodnosti už jsou sakrálního charakteru. Nejstarší sakrální památkou je Římskokatolický kostel z 13. století, který byl samozřejmě několikrát za své existence přestavěn. Před katolickým kostelem stojí cenná socha Jana Nepomuckého z roku 1733.

Vedle Římskokatolického kostela je zde také kostel Evangelické církve augšpurského vyznání z konce 19. století. V útrobách kostela je krásný a vkusně udělaný renesanční oltář z lipového dřeva.

Staří tohoto oltáře se datuje na polovinu 17. století. Významná je rovněž evangelická fara z roku 1904, neboť zde najdete pamětní desky, kde je také napsáno jméno Jana Ámose Komenského.

Sakrálních památek je v Púchově ještě více. K vidění jsou ještě barokní kaple Panny Marie, kaple na Trenčianské ulici a Římskokatolický kostel v části Horné Kočkovce.

Zajímavosti: K zajímavých a hojně navštěvovaným akcím města lze bezesporu přiřadit červnovou přehlídku lidové tvořivosti Folklórní Púchov a Púchovský jarmark, který se tradičně koná každý rok v září. Jarmark je všeobecně velmi populární, neboť na tomto městském jarmarku ožívají tradiční lidová řemesla.

DOPORUČENÍ: Máte rádi müsli? Ochutnejte müsli Jordans!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *