5 základních vitamínů a minerálů, které jsou klíčové pro ženské tělo

on

|

views

and

comments

V záplavě informací, reklamy a multivitaminů lze snadno ztratit v tom, co je pro ženské tělo doslova základem. Proto pokud toužíte po zdravém těle, nerezignujte na pětici základních složek, které vaše tělo bude potřebovat prakticky na denní bázi.

vápník

Základní stavební prvek kostí. Obvykle tvoří více než 1% tělesné hmotnosti žen. I to ukazuje, jak je pro ženské tělo důležitý. Jeho ztráta hlavně po menopauze způsobuje osteoporózu a mnoho dalších zdravotních problémů. Proto je důležité ho doplňovat. Ideálně v přirozené formě. Nejvíce ho mají mléko, sýry, mák, chia semínka, sezam, tvaroh, jogurty.

vitamín B6

Jde o vitamín důležitý hlavně pro zdraví srdce, pocit dostatečné energie během dne, a podporu nervového systému. Některé studie uvádějí, že starší lidé mohou potřebovat více vitamínu B6, jako jsou současné doporučené hladiny. Tento vitamín si nejlepší doplníte ze živočišných produktů jako maso, drůbež a ryby, které patří k nejbohatším zdrojem vitaminu B6.

železo

Extrémně důležité pro život červených krvinek. Problémem je, že krvácením ztrácí tělo železo a proto má mnoho žen se silnou menstruací právě problém s jeho nedostatkem. To způsobuje častou únavu, bledost v obličeji a pocit nedostatku energie. Železo se nachází v potravinách, jako je maso, drůbež, ryby, špenát, mořské plody, brokolice, ale i čokoláda.

vitamín D

Je považován za vitamin dobré nálady a v současnosti se mu připisuje velký význam jako ochránci těla před onemocněním na COVID-19. V lidském těle má mnoho funkcí, ale problém je, že tento vitamin není zcela jednoduché získat. Tělo si ho umí „vyrobit“ ze slunečního záření, nachází se v tučných rybách, ale například i v houbách, které byly pěstovány volně v přírodě na slunci. Vitamín je pro ženy extrémě důležitý i proto, že podporuje vstřebávání vápníku a tím pomáhá snižovat úbytek kostní hmoty a riziko zlomenin. Hlavně v období klimakteria.

vitamín B12

Kromě jiných důležitých funkcí potřebný k produkci červených krvinek, tvorbu a obnovu DNA, odstraňuje únavu a upravuje trávení. Říká se mu také vitamín věčného mládí. Problémem s jeho příjmem mohou mít hlavně vegani, protože se hojně vyskytuje v mase, mléce a vejcích. Alternativou v takovém případě jsou nápoje a jídla obohacené o tento vitamín. Rozhodně ho však ke zdravému životu každá žena potřebuje.

Share this
Tags

Must-read

Spinely, přehlížená krása, která se dostává do popředí

Odborník by spinel popsal nejlépe tak, že se jedná o krychlový minerál náležející do skupiny spinelidů. My ostatní se necháme okouzlit hlavně četnými barevnými...

Podle čeho vybírat kancelářskou židli, abyste s ní byli plně spokojeni?

Také jste se ocitli v situaci, kdy trávíte díky home office spoustu pracovního času doma u PC? Tak to by vám neměla chybět dvojice –...

Utište své bolavé svaly s hořčíkovým olejem nejvyšší kvality

Kdo z nás by neznal bolest svalů? Alespoň tu a tam se s ní setká každý z nás. Někdy své svaly namůžeme při sportu, jindy při práci,...
spot_img

Recent articles

More like this