Šípky dokáží zázraky s tělem i vaší pletí: 5 věcí, které byste měli o nich vědět

on

|

views

and

comments

Kdysi se zvykli sbírat na školách a jednotlivé třídy mezi sebou soutěžily, která nasbírala více kilogramů. Na tyto časy už mnozí z nás zapomněli, nebo je vůbec nezažili. Jedno se však nemění.

Šipky mají protizánětlivý účinek.
Šipky, o kterých je od počátku řeč, se kdysi sbírali pro svůj léčivý a zdravotní benefit, který se jim nedá upřít ani dnes. Právě naopak, možná ještě častěji se využívají v doplňkové výživě, medicíně, ale dokonce i kosmetické produkci.

Čím jsou šipky výjimečné?

Šipky jsou hodnotné pro množství vitamínů, minerálních látek a flavonoidů. V šipkách se nacházejí vitaminy C, A, B1, B2, B6, B9, E, K, minerální látky jako fosfor, hořčík, draslík, mangan, vápník, sodík a železo.

Jak dokáží tělu pomoci?

Pravidelnou konzumací extraktu ze šípků je možné snížit hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak a také udržet optimální hladinu glukózy. Jejich vysoký obsah „céčka“ v kombinaci s ostatními vitamíny a minerály je vydatnou pomocí pro imunitní systém při nachlazení a chřipce. Přítomnost lykopenu dodává šipkám červenou barvu a vědecké studie prokázaly, že má protirakovinné účinky a snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Šipky mají také protizánětlivý účinek.

Mají regenerační vlastnosti – zejména ve formě oleje, který stimuluje tvorbu kolagenu v pokožce, pomáhá proti pigmentovým skvrnám a ošetřuje suchou a svědivou kůži. „,“ Vyjmenoval RÚVZ.

Jak je konzumovat (používat)?

Sběr šipek se doporučuje po prvních mrazech, nebo když začnou měknout. Ze šípků se kromě čaje dá připravit i sirup, olej, mast, tinktura, džem či omáčka, jejichž uplatnění se už pak různí. Po domácku si můžete klidně i olejovou tinkturu na pleť, masku, zábal, ale tradičnější je spíše volba šípkového čaje (ze sušených plodů) či například zmíněný džem (recept najdete například i na Varecha.pravda.sk).

Věděli jste také, že …
Jsou účinné například při problémech se zánětem a krvácením dásní. Působením karotenoidů a flavonoidů, které obsahují, nám pomohou tlumit bolesti při chronické artritidě nebo bolesti způsobené různými poraněními. Pro svůj močopudný účinek jsou vhodné při zánětu močového měchýře.

Share this
Tags

Must-read

Spinely, přehlížená krása, která se dostává do popředí

Odborník by spinel popsal nejlépe tak, že se jedná o krychlový minerál náležející do skupiny spinelidů. My ostatní se necháme okouzlit hlavně četnými barevnými...

Podle čeho vybírat kancelářskou židli, abyste s ní byli plně spokojeni?

Také jste se ocitli v situaci, kdy trávíte díky home office spoustu pracovního času doma u PC? Tak to by vám neměla chybět dvojice –...

Utište své bolavé svaly s hořčíkovým olejem nejvyšší kvality

Kdo z nás by neznal bolest svalů? Alespoň tu a tam se s ní setká každý z nás. Někdy své svaly namůžeme při sportu, jindy při práci,...
spot_img

Recent articles

More like this