Šípky dokáží zázraky s tělem i vaší pletí: 5 věcí, které byste měli o nich vědět

on

|

views

and

comments

Kdysi se zvykli sbírat na školách a jednotlivé třídy mezi sebou soutěžily, která nasbírala více kilogramů. Na tyto časy už mnozí z nás zapomněli, nebo je vůbec nezažili. Jedno se však nemění.

Šipky mají protizánětlivý účinek.
Šipky, o kterých je od počátku řeč, se kdysi sbírali pro svůj léčivý a zdravotní benefit, který se jim nedá upřít ani dnes. Právě naopak, možná ještě častěji se využívají v doplňkové výživě, medicíně, ale dokonce i kosmetické produkci.

Čím jsou šipky výjimečné?

Šipky jsou hodnotné pro množství vitamínů, minerálních látek a flavonoidů. V šipkách se nacházejí vitaminy C, A, B1, B2, B6, B9, E, K, minerální látky jako fosfor, hořčík, draslík, mangan, vápník, sodík a železo.

Jak dokáží tělu pomoci?

Pravidelnou konzumací extraktu ze šípků je možné snížit hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak a také udržet optimální hladinu glukózy. Jejich vysoký obsah „céčka“ v kombinaci s ostatními vitamíny a minerály je vydatnou pomocí pro imunitní systém při nachlazení a chřipce. Přítomnost lykopenu dodává šipkám červenou barvu a vědecké studie prokázaly, že má protirakovinné účinky a snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Šipky mají také protizánětlivý účinek.

Mají regenerační vlastnosti – zejména ve formě oleje, který stimuluje tvorbu kolagenu v pokožce, pomáhá proti pigmentovým skvrnám a ošetřuje suchou a svědivou kůži. „,“ Vyjmenoval RÚVZ.

Jak je konzumovat (používat)?

Sběr šipek se doporučuje po prvních mrazech, nebo když začnou měknout. Ze šípků se kromě čaje dá připravit i sirup, olej, mast, tinktura, džem či omáčka, jejichž uplatnění se už pak různí. Po domácku si můžete klidně i olejovou tinkturu na pleť, masku, zábal, ale tradičnější je spíše volba šípkového čaje (ze sušených plodů) či například zmíněný džem (recept najdete například i na Varecha.pravda.sk).

Věděli jste také, že …
Jsou účinné například při problémech se zánětem a krvácením dásní. Působením karotenoidů a flavonoidů, které obsahují, nám pomohou tlumit bolesti při chronické artritidě nebo bolesti způsobené různými poraněními. Pro svůj močopudný účinek jsou vhodné při zánětu močového měchýře.

Share this
Tags

Must-read

Z toho množství kalorií se Vám zatočí hlava! Sušené kousky banánu či jablka jsou hotovou bombou

Sušené kousky ovoce uklidní naši touhu po sladkostech, třeba se však zamyslet i nad tím, kolik ovoce sníte a kolik kalorií tím tělu dodáte. Zakousnout...

Trápí vás nachlazení? Tyto domácí recepty zabírají okamžitě

Může jít o obyčejné nachlazení nebo virózu, ale i ty umí znepříjemnit dny i týdny. Proto pokud si chcete zkrátit pobyt v posteli a...

5 základních vitamínů a minerálů, které jsou klíčové pro ženské tělo

V záplavě informací, reklamy a multivitaminů lze snadno ztratit v tom, co je pro ženské tělo doslova základem. Proto pokud toužíte po zdravém těle,...
spot_img

Recent articles

More like this